Oznámenie regionálnej veterinárnej správy

Regionálna veterinárna a potravinová správa

DOLNÝ KUBÍN

Pelhřimovská 2055/7, 026 01  DOLNÝ KUBÍN
Tel.: 043/5820930                                                                                                                                                    e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Určené mestám a obciam v územnej
                                                                                                                        pôsobnosti RVPS Dolný Kubín – okresy
                                                                                                                        Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo

Č. j.: 371/2018                                                                                                                                 Dolný Kubín

Vec: Novela zákona č.39/2006 o veterinárnej starostlivosti – chovy ošípaných

Dňa 6. novembra 2018 vydala EK Vykonávacie rozhodnutie komisie 2018/1669, ktorým sa zrušuje rozhodnutie 2006/80/ES, ktorým sa niektorým členským štátom udeľuje výnimka ustanovená v článku 3 ods. 2 smernice Rady 92/102/EHS o identifikácii a registrácii zvierat (ďalej len „VRK 2018/1669“).
Podľa čl. 1 VRK 2018/1669 sa uvádza, že výnimka na registráciu chovov s jednou ošípanou pre vlastnú spotrebu, udelená rozhodnutím 2006/80/ES sa pre   vymenované členské štáty vrátane SR ruší.
Z uvedeného vyplýva, že všetky chovy ošípaných – teda aj tie, ktoré chovajú len jeden kus ošípanej pre vlastnú spotrebu, musia byť podľa tejto legislatívy registrované.
Znamená to, že každý chovateľ ošípanej je povinný zaregistrovať každé zviera v centrálnom registri hospodárskych zvierat Žilina. Tlačivo pre registráciu je možné získať cez internet /www.pssr.sk/, alebo u plemenárskej organizácii. V prípade  nových fariem vyplnené tlačivo je potrebné priložiť k žiadosti o registráciu chovu hospodárskych zvierat a následne doručiť na regionálnu veterinárnu a potravinovú správu. V prípade registrácie ošípaných na už existujúcu farmu, stačí  doručiť len samostatné vyplnené tlačivo bez žiadosti. V oboch prípadoch je potrebné osobné doručenie na RVPS Dolný Kubín, prípadne na vysunuté pracoviská v Námestove alebo Trstenej.
Ďalšou zmenou je povinnosť nahlasovania zabíjania zvierat pre súkromnú domácu spotrebu / domáce zabíjačky/ a to hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec, kôz a zveri z farmového chovu na regionálnu veterinárnu a potravinovú správu aspoň jeden pracovný deň vopred.
Chovateľ je povinný telefonicky, alebo e mailom alebo  listom nahlásiť adresu chovateľa, číslo farmy, ušné číslo zvieraťa, dátum narodenia zvieraťa u HD a dátum a čas zabíjania zvieraťa.
Upozorňujeme tiež na skutočnosť, že odpad z domácej  zabíjačky hovädzieho dobytka, oviec a kôz kat. 1. – t.j. lebka vrátane mozgu, očí a miechy zvierat starších 12 mesiacov musí byť odstránený len v príslušnom kafilerickom zariadení.

MVDr. Peter Čulen
riaditeľ RVPS Dolný Kubín

obec dolezitekontakty

Obecný úrad:
Oravská Jasenica 126                       IČO: 00314714
029 64 Oravská Jasenica                  DIC: 2020571729
tel.: +421 43 5525 121
web: www.oravskajasenica.sk

Copyright © 2018 Obec Oravska Jasenica - oficiálna stránka obce. Všetky práva vyhradené.