Vyčlenenie času pre nákupy seniorov nad 65 rokov

V súvislosti so zabezpečením opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia oznamujeme obyvateľom, že s účinnosťou od 30.03.2020 sa vyčleňuje čas pre nákupy pre seniorov nad 65 rokov a to v čase od 09.00 do 12.00 hodiny.
Upozorňujeme obyvateľov našej obce aby rešpektovali toto nariadenie, striktne ho dodržiavali a prispôsobili svoje nákupné návyky tomuto opatreniu. V opačnom prípade sa vystavujú riziku pokuty až do výšky 1600,00 €.

Opatrenia ÚVZ SR zo dňa 24.03.2020

PDF súbory stiahnuť tu:
ikona pdf d - Opatrenie ÚVZSR - poskytovanie sociálnych služieb - 24.03.2020
ikona pdf d - Opatrenie ÚVZSR - zákaz hromadných podujatí - 24.03.2020
ikona pdf d - Opatrenie ÚVZSR - povinnosť nosiť rúška - 24.03.2020
ikona pdf d - Opatrenie ÚVZSR - zázak prevádzok v nedeľu - 24.03.2020

Úrad verejného zdravotníctva SR na základe záverov rokovania vlády SR a Ústredného krízového štábu SR prostredníctvom vydania opatrení zabezpečí na úseku verejného zdravotníctva nasledovné:

- až do odvolania sa všetkým fyzickým osobám, fyzickým osobám – podnikateľom a právnickým osobám predlžuje zákaz organizovať a usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy
- zatvorenie obchodov (napr. predajní potravín, mäsa, chleba, pečiva, predajní drogérie, predajní s krmivom a pod.) v nedeľu za účelom vykonania sanitárneho dňa počas vyhlásenia krízovej situácie
- vyčlenenie špeciálneho časového rámca pre pohyb osôb nad 65 rokov v obchodoch (napríklad potraviny) od 9.00 h do 12.00 h (pondelok – sobota)
- meranie telesnej teploty pri vstupe do nemocníc, obchodov či iných priestorov s vysokou koncentráciou ľudí, dodržiavanie dvojmetrového rozostupu v rade
- uzavretie činnosti denných stacionárov, samosprávy budú vyzvané, aby zamestnanci stacionárov poskytovali služby u klientov v ich domácnostiach
- vydať opatrenie, ktorým sa zakazuje vychádzať a pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest
- vydať opatrenie, ktorým sa poskytovateľom sociálnych služieb prikazuje dôsledne dodržiavať hygienicko-epidemiologický režim

Ústredný krízový štáb SR a Úrad verejného zdravotníctva SR dôrazne vyzývajú seniorov, respektíve osoby nad 65 rokov, aby obmedzili mobilitu na nevyhnutnú mieru, a to za účelom nákupu, respektíve návštevy zdravotníckeho zariadenia. Seniori patria z pohľadu šírenia ochorenia a možného vzniku vážnych zdravotných komplikácií medzi rizikovú skupinu obyvateľstva. Štát seniorov rovnako vyzýva, aby na nevyhnutnú mieru obmedzili prepravu hromadnou dopravou – za účelom ochrany ich zdravia, s cieľom eliminácie rizika šírenia ochorenia.

Upozornenie pre obyvateľov

OZNAM

V súvislosti s hrozbou šírenia nového koronavírusu COVID - 19 Vás Ministerstvo vnútra SR Odbor prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra upozorňuje, že na území  Slovenska boli zaznamenané nové prípady podvodov na senioroch. Neznáme osoby kontaktujú telefonicky, ale aj osobne seniorov s požiadavkou zmerania teploty, ponuky pochybných farmakologických prípravkov a iné, čím chcú zneužiť súčasnú situáciu vo svoj prospech. Z tohto dôvodu Obecný úrad v Oravskej Jasenici upozorňuje obyvateľov našej obce  na tieto nové praktiky podvodníkov a v  prípade, ak by boli svedkami obdobného konania, je potrebné  aby kontaktovali políciu č. 158.

Copyright © 2020 Obec Oravska Jasenica - oficiálna stránka obce. Všetky práva vyhradené.